Контент райтър може да е по-добрият избор. Защо?
Той е съществен плюс в маркетинговата ви стратегия и може да изстреля нагоре малкия бизнес
Контент райтър – що за съвременна птица е това, по какво се различава от другите пишещи братя и кога може да ви потрябва? Той помага при старта на бизнес и при развитието му. Как автор на онлайн съдържание, блогър и контент маркетингов експерт могат да се съберат на едно място в един човек? Вижте тук част от възможните отговори!
Да ангажирате контент райтър може да бъде по-доброто решение за вас, вашия малък бизнес и вашия сайт, отколкото да се нагърбвате с писането сами.
Щом сте попаднали в този блог, сто на сто вече знаете, че отказът да представите себе си и вашето занятие в интернет въобще не е решение.
Наемането на контент райтър освен всичко друго може да ви излезе и по-евтино. И не защото ще намерите човек, който да се захване с работата на неприлично ниска цена.
Нищо не пречи да се пробвате сам с тази задача! Да проверите как се справяте и колко време ви гълта това.
Може да се окаже, че бизнес резултатите ви са се подобрили и това се дължи главно на трафика и лийдовете от вашия сайт. А те са се увеличили благодарение на точния контент. Тоест, ударили сте в десятката с писането.
После пресметнете колко време ви отнема тази дейност и какво ви струва тя в пари, докато не си вършите присъщата работа.
Ако сте на печалба и по двата индикатора, помислете дали не сте си сбъркали професията!
Ако ли не, потърсете контент автор.
Контент райтър – що е то?
Както и да го наречете – контент райтър или контент автор, това е една сравнително нова фигура в съсловието на пишещите братя.
Той може да е пиар или журналист, комуникационен експерт, филолог или тесен специалист, лектор или блогър, бизнесмен или служител. И какво ли още не!
Той ще бъде успешен контент автор при щастливата среща на две негови увлечения:
- От едната страна е дар словото – било то писмено или говоримо, или и двете.
- А от другата се иска афинитет към дигиталния маркетинг като цяло и към контент маркетинга по-конкретно.
Авторът на „Контент машина” Дан Норис от Австралия, например, нарича себе си сериен предприеач. Той е и отличен блогър. Преди да стигне до умелото съчетаване на различните свои умения, се проваля многократно в опитите си да направи печеливш бизнес.
После намира успешно бизнес решение и създава компания за обслужване на потребители на WordPress (WP Curve). Тогава написва книгата си „Стартъп за 7 дни”.
За да поддържа интереса към начинанието си и да го развива, използва силата на контент маркетинга. И това е главното му оръжие за налагане на търговската марка и постигането на милионен бизнес.
Следва втората му книга „Контент машина”, не по-малко интригуваща и увлекателна от първата. И двете – първокласен пример за „страхотен” контент.
„Обичам контент маркетинга и нямам търпение да ви покажа как да го правите добре, да го усъвършенствате и да изградите бизнес за милиони долари с нула реклама.” Така Дан Норис представя себе си и книгата си „Контент машина” на своя сайт Dannorris.me.
Разбира се, както стана ясно, историята на Дан Норис не започва от хепиенда. Но затова пък продължава все така успешно и до днес. Печелившият WP бизнес вече е продаден благополучно, на дневен ред са други проекти.
Не се променя единствено влечението му към контента и неговите маркетингови възможности.
Дан Норис е от типа „идеален” контент райтър
В този случай собственикът на бизнеса, който най-добре познава неговите тънкости и завъртулки, го представя сам пред заинтересованите публики. И то – по най-добрия и за себе си, и за бизнеса начин.
Това обаче не е чак толкова често срещана практика. Независимо от броя курсове, уебинари и уроци, в които майстори на уеб съдържанието ви съветват и учат как да вземете не само малкия си бизнес, а и контента в свои ръце.
Освен ако не попадате в графата „идеален вариант”, рано или късно ще потърсите контент райтър.
Как го определят специалистите
Според сайта Study.com:
„Контент авторът създава най-вече съдържание за нета. Този контент включва текстове за продажби, електронни книги, подкастове и текстове за графики.”
Друг сайт – Greatcontent.com, се спира по-подробно на въпроса:
„Контент райтърът осигурява статии за онлайн бизнеси. Разработвайки дадена тема, той преплита ключови думи и фрази в целия текст така, че да се привлече желаната целева аудитория... Добрата оптимизация за търсещи машини (SEO) е основен елемент, с който контент райтърите трябва да се съобразяват. Добре приложена, SEO оптимизацията е приятна за потребителите и увеличава видимостта на сайта в търсачките.”
И още:
„Контент райтингът е форма на онлайн писане, тясно свързана с уеб маркетингови кампании...Контент райтърите работят по задание на клиента, което конкретизира тяхната задача и изискванията, свързани с SEO... Контентът е различен от журналистиката или от конвенционалния копирайтинг. Той преследва популярност в мрежата и трябва да бъде изграден съобразно тази цел.”
Wikipedia (en.wikipedia.org) в определението си за уебсайт контент райтър казва:
„Уеб контент авторът е специалист, който осигурява съотносимо съдържание за уебсайтове.”
На сайта си Content Marketing Institute уточнява:
„Повечето контент райтъри са специалисти с обща насоченост. Те имат езиков талант за работа със словото. Знаят как да структурират ефективно блогпостове, списъци, наръчници и др. Но тяхното най-голямо предизвикателство е да се научат да пишат от позицията на истинското познание, а не само на общата култура.”
3 извода в обобщение за контент райтъра
Могат да се намерят и други определения за контент райтър и контент райтинг. Със сигурност съществуват различни мнения, възможни са и противоречия. Открояват се обаче няколко извода за най-важното в тази дейност и нейния субект:
Първо. Интернет е територията за контент райтинг на контент автора.
Логично е, след като и терминът контент е приложим главно за мрежата.
Без интернет авторът е нещо друго – журналист, писател, учен, но не и контент райтър. И произведенията му са друг вид съдържание – журналистика, литература, научен труд или нещо друго, но не и контент.
Второ. SEO или оптимизацията за търсещи машини е съществен инструмент и предизвикателство в творчеството на контент райтъра. Той не просто пише статия, блогпост или друг вид самостоятелен или спомагателен текст. Пише така, че в нета текстът да се хареса и на читателите, и на търсачките.
За негов късмет Google вече съобразява своя алгоритъм за търсещи машини с интереса на търсещите хора.
И няма да пропусне да види и придвижи по-напред добрия SEO контент.
Трето. Контент маркетингът е другият отличителен белег за работата на контент автора. Ако той реши, че това изискване важи само за сайтовете с търговски характер, ще сбърка.
Защото в интернет вече почти всичко, ако не всичко, е маркетинг.
Включително арт блогът или информационният сайт, в които уж няма нищо търговско.
Всички се борят за вниманието на все пак ограничен брой потребители и това задвижва маркетингови механизми. А много сайтове се стремят и да припечелят от това внимание.
Кой е най-свирепият редактор на контент автора?
Точно така – това е интернет. Като редактор интернет е безмилостен. Загубен си, ако не се съобразяваш с него.
Редакторът от началото на моя път в журналистиката можеше да ми върне текста до няколко пъти, докато не види желания резултат. Но онзи редактор е просто мечта в сравнение с днешния цербер, който не връща, а директно запраща в коша. При това – без и дума да става за цензура.
Днес публикуването не е особен проблем.
Сериозният проблем излиза на бял свят след това – с прегледа, с прочита, с трафика, с класирането и още много други резултати.
Къде е спасението
То е заложено в процеса на създаването на съдържание, в нашия случай – на писането.
Текстът не само трябва да е интересен и интригуващ, за да грабне своя читател за няколко секунди – толкова му отрежда мрежата. Той трябва да е увлекателен и полезен, за да го задържи на страницата през следващите... да кажем минута-две.
Установено е, че 2-3 минути е една много добра средна продължителност на сесия в интернет. През това време могат да се видят няколко страници и да се предприемат няколко действия.
Някои проучвания сочат, че в първите 3 до 8 секунди човек решава дали да се откаже от страницата и да я напусне.
Според други наблюдения понякога и 1 секунда е достатъчна на посетителя да „види” страницата и да вземе решение какво да прави с нея.
Това си е жестоко. Спрямо автора, искам да кажа.
Изискванията към него и критериите за оценка на труда му произтичат от големината на екрана – на компютър, таблет и най-вече на телефон. И това, което може да се побере там като приятна и атрактивна гледка.
От възможността на човешкото око да обхване определено количество и тип информация.
От секундите, с които разполага, за да убеди посетителя на страницата: „Ела, виж ме, прочети ме, позволи ми да ти погомна!”
Защото в интернет никой никого не задължава да прави нещо насила. Там господар е само интересът.
Контент райтър или копирайтър
Нека уточним отново, че текстовете на първия са насочени главно към целта да ви спечелят като читател или потребител. Тоест, да спечелят доверието ви. Пък после пазарувайте, ако решите!
Докато думичките на втория трябва да ви предизвикат да си харесате нещо веднага – продукт или услуга. До степен, че да поискате да платите за него.
За тези отлики вече стана дума и в предишен блогпост.
Какво ли обаче се среща в чист вид в природата и в живота! Контент райтърът и копирайтърът не правят изключение.
Те имат едно общо поле за изява и то е словото. А често и двата типа писане – за убеждаване и за рекламиране, се владеят и предлагат от едни и същи хора.
В сайта Copyblogger, например, който е един от най-авторитетните в света в този бранш, рядко си служат с термина контент райтър. Наричат авторите си копирайтъри. Но значението, което влагат в термина, е и контент райтъри, защото те създават не само кратки рекламни послания, а и увлекателни дълги текстове, предназначени да убеждават и да печелят доверие сред читателите.
Контент райтър или технически райтър
Същото е в сила и когато вашата целева аудитория е строго специализирана и не се вълнува от общодостъпни публикации.
Тогава определено ще имате нужда от технически райтър във вашата съвсем конкретна специалност.
Това не означава, че той би могъл да се размине с общовалидните изисквания за добра словесност, обща грамотност и популяризаторски умения.
Просто освен всичко друго трябва да е на „ти” и с тясната специалност, за да звучи достатъчно авторитетно.
Историята на Джон Мороу
Джон Мороу също е блогър със световна популярност.
Особеното и по-точно изключителното при него е, че като „работна сила” той разполага единствено с гласа си. И „пише”, като използва технология за разпознаване на речта, говорейки в микрофон.
Роден е със спинална мускулна атрофия и след като по чудо е оцелял в първите години от живота си, от дете е почти изцяло парализиран. Както сам казва, може да движи единствено очите и устните си. Бил е обречен в най-добрия случай на доживот в лечебници.
Докато не избира да стане блогър.
Отначало – за да започне да печели. За да не тежи финансово на семейството си и да не зависи от здравните осигуровки, които едва покриват лечението му.
„Написах статии, прочетени от над 5 милиона души. Изградих и няколко онлайн списания, които – шокиращо – ме направиха милионер.” Това казва за себе си през декември 2016 г. 34-годишният тогава Джон в Unstoppable.me.
Той намира живота си за страхотен
Успял е да оцелее, даже и след тежка автомобилна катастрофа. Като че ли заболяването му не е било достатъчно, за да го убие. Попаднал е, както пише, в рая. Има предвид пребиваването си в Мексико, където лечението му е излизало по-евтино.
И е открил начин да му се плаща, за да се занимава с нещо смислено – „да променя света”.
Неговата история може да се прочете в много популярни сайтове, не само в създадените от него Smart Blogger.com и Unstoppable.me. И е наистина завладяваща не само със своя драматизъм и разказваческо майсторство.
Тя вероятно може да изправи на крака и най-големия несретник и да го мотивира да потърси още една възможност да си върне живота.
Произнесени от Джон Мороу, послания като „Ти можеш”, „Болката е сила” и „Никога, никога, никога не се предавай” са изпълнени с изстрадано съдържание и не звучат кухо.
Със своето отношение към живота той помага на хора, които имат сериозни основания да се чувстват непълноценни. Със своя опит в контент маркетинга той помага и на хиляди начинаещи контент автори да намерят своя път онлайн.
Учи ги как да са все по-добри в тази нова специалност, която ще става все по-необходима и търсена.
Илюстрация
Снимки: Pixabay, FirmBee; сканове