Контент райтинг или писането като сладка мъка
Контент, SEO контент, контент райтинг или копирайтинг, страница за сайт или блогпост – както и да си представяте тези съвременни понятия, все става дума за писането като първа стъпка за каквото и да е онлайн съдържание.
Без райтинг, тоест без писане няма контент. Дори това да е видео, снимка или аудио, пак трябва да се напише текст – за запис, за сториборд, към снимка.
Само че писането е по-различно и по-специфично, защото е предназначено за преглед в интернет. Той пък се подчинява на свои правила, свързани било със скоростта на „диагоналния” прочит от монитор, било с големината на устройството, в което впервате взор, било с ограниченото време за възприемане на по-голяма по обем информация.
Всеки си има история с писането
За една популярна наша поетеса щом не е лирика или проза, другото писане е... публицистика. Така казва тя с известно пренебрежение, като под публицистика разбира, че това е нещо, за което можеш да станеш два часа по-рано от обичайното и да го излееш върху клавиатурата, за да хванеш срока. Не се изисква подходящото за поезията състояние на духа. Факт.
Ако следват същата логика, публицистите вероятно ще разграничат себе си от журналистите. Журналистите – от пиарите. Пиарите – и те от някого, може би от непишещите тесни специалисти по нещо друго. Които пък може и да нямат претенции по въпроса. Не задължително.
За актуалните в наши дни автори на съдържание, особено за интернет – контент райтъри и копирайтъри, писането понякога се събира в седем-осем, десет-дванадесет или повече правила, както дойде, по които те раздават съвети. Ако следва стъпките, читателят би започнал да произвежда словесни шедьоври, които да подтикват към различен вид маркетингови действия и даже към покупко-продажби като крайна цел. Броят на съветите всъщност няма особено значение. Важното е в заглавието да има цифра, защото така текстовете в интернет се отварят по-често. Доказано.
Моята истина
За мен в писането като във всяка творческа дейност си има и тънкости, и правила, и врътки, и душа, тоест вътрешна нагласа. И знание, и учене, и трудности, и удоволствие. Не бих го разделяла на повече или по-малко творческо, макар че това деление е очевидно – поетите не се раждат всеки ден. Нито пък бих си позволила лекции как се става писател, журналист или копирайтър. За това си има висши училища, те да му мислят.
Едно обаче знам със сигурност: каквото и да трябва да сътворя в думи, независимо от крайното предназначение на този райтинг, писането ме иска цялата. Без пазарене и без спестяване. Колкото мога – толкова. Не повече. И нито грам мисъл, емоция, способност по малко! Ако реша да хитрувам и да си спестя усилие, ще си проличи и читателят ще го разпознае.
Това му е сладката мъка на писането – всичко докрай, сега, тук и няма не мога.
Затова повече ми допада определението на поета Булат Окуджава: всеки пише, както диша (от песента „Исторически роман”).
И затова вярвам, че дори целта да е маркетингова и да се преследват пазарни резултати, тя пак си заслужава майсторство в писането.
Контент маркетингът като особен вид майсторлък
Само който не се е заел да продава нещо, каквото и да е, не знае, че работата никак не е лесна.
Когато ви рекламират продукт или услуга, вярвате ли им? Аз не особено, да не кажа никак. Даже си мисля, че стоката може и да не я бива много, щом се налага да я рекламират. И тези като мен не са единици, защото иначе нямаше пиарът да взема надмощие над рекламата по достоверност. „Писаха за това във вестника” или „Казаха го по телевизията” звучи много по-убедително от „Нашето е по-по-най”.
Чуждата оценка за нещо или някого винаги ще предизвиква повече доверие сред непредубедения читател, отколкото може да заработи една самооценка, колкото и тя да е близка до действителността.
Справка в полза на пиара: марката Майкрософт, наложена главно с пиар, е не по-малко популярна от марката Кока-Кола, утвърдена най-вече с реклама. Но това сравнение беше по-актуално в миналия век.
Днес контент маркетингът е новото интернет острие
в надпреварата за симпатиите на потребителя.
Повечето медии също взеха завоя сравнително бързо, осъзнавайки, че съперничеството с интернет е обречено на провал. Сега достигат до публиките си и чрез интернет, а някои са изцяло виртуални.
Представете си как една или няколко публикации в нета могат да ви обърнат от читател на редовен читател и после – на потребител и купувач. Възможно е само по пътя на убеждението и спечелването на вашето доверие, няма да стане насила. Онсайт и онлайн текстовете на един контент райтър трябва да са интересни, увлекателни, убедителни. Да ви помагат с решения, да ви вършат работа. Да са добре планирани, добре илюстрирани, добре разположени във времето и в информационните канали. Защото ако тези текстове не ви пленят и не спечелят вашето внимание, няма сила, която да ви застави да си губите времето с тях.
Състезанието – искате или не – вече върви основно в интернет. От вас зависи как ще се възползвате от тези на практика неограничени възможности.
От мен и от такива като мен автори на контент, контент райтъри или контент мениджъри зависи да ви покажем колко наистина безгранични са тези възможности.
Предизвикателството си го бива.
Има ли бизнес извън интернет
Разбира се, че има. Все още. Но няма да е задълго.
Какво правим днес, когато искаме да намерим дадена фирма или продукт, или услуга?
Естествено, първо пишем в някоя любима интернет търсачка. Да напишем, например, названието на несъществуваща до момента фирма „Автор на съдържание онлайн”. Гугъл няма как да ни даде отговор на зададения въпрос, нали няма такава фирма. Но затова пък ни предлага близки до търсенето варианти на теми и фирми.
В случая те са свързани с онлайн съдържанието. И ние си избираме заместител – на компанията, на продукта, на услугата. Нашето не се губи. Но това не може да се каже за отсъстващия от интернет представител на бизнеса.
Или в нашия пример – губи измислената иначе фирма „Автор на съдържание онлайн”. Защото поне един заинтересован от нея клиент няма да я открие по бързия и лесния начин. Вероятно ще я замени с друга, но ще си достави услугата райтинг.
Да кажем пък, че сме намерили каквото търсим и отваряме сайта на желаната фирма. А там има малко картинка, малко информация, включително контакти. Ура! Звъним, пишем имейл или отиваме на място. За да се доинформираме и да решим какво правим.
Това е често срещана у нас практика при средния и особено при малкия бизнес. Има, например, сайт тип визитка и минимум информация, която си стои непипната, откакто сайтът е създаден. Дори този малък бизнес да има профил в социална мрежа, който да препраща към сайта му, от това следва... точно нищо.
Защото сайтът не живее, не работи, въпреки че е отворен денонощно, без почивни дни. И какво от това!
Играе ролята на телефонен указател в интернет
И на рекламна витрина евентуално. Все е нещо, ще кажете. Така си е, може и да е по-добре, отколкото въобще да го няма.
Понякога малкият бизнес у нас е представен в интернет само с профила си в социална мрежа, най-често във Facebook. Поддържа известен маркетингов монолог или в по-добрия случай – диалог. След което събеседникът-потребител трябва да се потруди и да предприеме допълнителни действия, ако много държи да стане клиент. И този вариант е по-добър от... нищото.
Но само помислете – какво още може да направи за себе си една компания от малкия и средния бизнес, ако се възползва по-пълно от истинските възможности на присъствието си в интернет! Тоест, ако накара своето интернет представителство да свърши поне малко работа. Което става именно чрез качествен и ефективен маркетингов контент.
Така опираме пак до контент райтинг, тоест до писането.
Тънкостите за райтинг, без които не може
За да стигне до съзнанието на своя читател, всеки вид четиво се подчинява на определени правила и се стреми да отговори на неговите изисквания за удобство при четенето. Те са едни за книгите, други за периодичния печат и още по-други – за интернет.
Ако книгата ви е интересна, ще я глътнете и без въобще да е илюстрирана, както е обикновено с книгите. Няма обаче да разлистите докрай вестник или списание без подходяща структура и графика и без картинка на точното място, на която да спрете поглед и да продължите нататък. Няма да поемете и твърде дълъг печатен текст, ако не ви е поднесен атрактивно – и като съдържание, и като форма.
За интернет ще трябва да вдигнете изискванията поне с няколко степени. Тук всеки влиза доброволно и почти безплатно. Воден е преди всичко от свой интерес и нищо не го задължава да е там без полза или само защото си е купил четиво и трябва да си оправдае разхода.
Сложността идва от няколко посоки:
Първо, виртуалното пространство е като вселената. Необятно е. А ние, хората, имаме склонността да се реем в него, дори първоначално да сме се насочили към едно строго определено място. Тази наша разсеяност или любознателност, не е задължително недостатък. Тя може да ни е от полза, ако сме открили ценна информация. Следователно, въпросът е какво ще ни накара да спрем замалко и да се зачетем или заслушаме, или вгледаме? Тоест, нещо трябва да ни грабне.
Второ, нещото ще трябва и да ни задържи при себе си, иначе ще го зарежем точно толкова бързо, колкото сме го намерили. Това означава, че контентът трябва да спечели съзнанието на своя потребител и да му даде възможност да се наслади на предлаганата информация до последната точка, щрих или секунда.
Че и след това, а именно – да накара интернет посетителя да потърси още материал по темата от същия източник. И да се връща ли връща при този източник всеки път, когато му е необходимо компетентно мнение по дадения въпрос от кръга на очертаните интереси.
Накрая, пак с подходящ контент редовният потребител може да стане активен потребител, а после и купувач, и постоянен клиент.
Излиза, че тази работа няма край
Точно така. В създаването на контент и в писането за интернет няма предел. Винаги е интересно. Винаги има какво да се научи и какво да се открие.
Затова ако вече сте се регистрирали в нета – имате фирмен сайт, имате фирмен профил в една или повече социални мрежи... И може би смятате, че повече няма какво да направите...
Спрете, не допускайте тази заблуда!
Вие сте стъпили на пистата и ако не се движите напред по нейните правила, можете да изхвърчите много скоро. В най-добрия случай ще наблюдавате как другите състезатели ви задминават.
Дори да сте постигнали прилична първоначална оценка за вашето онлайн присъствие, без контент развитие можете бързо да я обърнете в слаба. Затова отново е добре да се настроите с мисъл за следващите си стъпки.
В онлайн присъствието на вашия бизнес ще има различни компоненти. Ще има цвят, ще има дизайн, ще има програма. Но всичко това ще го има, за да поднесе на вашите читатели и потребители съдържанието, което искате да стигне до тях. И което се изразява най-вече в слово.
С писане. Познатото от векове писане. И толкова различно днес като контент райтинг. Ех, сладка мъка онлайн.
Илюстрация
Снимка: Pixabay