Контент и кафе, кой е царят

Защо пък точно контент? Да поговорим за онлайн съдържанието!

Питате се какво е контент и защо да е толкова важно онова съдържание, което ви представя онлайн – вас или вашия бизнес?

Контент, контент маркетинг, контент райтинг – това са термини, които все повече набират популярност и в българския език. Буквално преведени, те звучат така: съдържание, маркетинг на съдържанието и писане на съдържание.

Може да ви се стори изненадващо, но като че ли чуждиците са за предпочитане. Дали защото преводните варианти не са така използвани в практиката? Или защото не винаги предават точно влагания в чуждите термини смисъл?

Терминологично уточнение

Термините затова са измислени – за да внасят яснота. И като кажеш нещо, да се разбира какво е това нещо. Да няма колебания, двусмислия или объркване.

Ето думата контент.

На английски – в зависимост от ударението – означава и съдържание, и доволен. Означава всякакво съдържание. Но откакто Бил Гейтс обобщава контента с крилатата фраза за царя (в интернет), а това става още в 1996 г., терминът търпи развитие и вече е утвърден главно като съдържание в мрежата. Българският превод „Съдържанието е цар” (на „Content Is King”) не е помогнал на термина да добие същия смисъл – за съдържание в интернет. По тази причина, за да заместим контент на български, трябва да кажем онлайн съдържание или интернет съдържание, или нещо подобно. Тоест, необходими са поне две думи, за да опишем точно краткото „контент”.

Подобно е положението и с термина контент маркетинг.

За него имаме на български повече или по-малко известни словосъчетания – маркетинг на съдържанието или маркетинг чрез съдържание. Дори да приемем, че между тях няма семантична разлика, пак половината от израза си остава чуждица, вече възприета в нашия език. Ако тръгнем и нея да превеждаме, ще стигнем до още по-сложни конструкции, които ще имат нужда от нови пояснения. Докато при контент маркетинга смисълът е един, изписан е кратко и е ясен: преследване на маркетингови цели чрез създаването на онлайн съдържание. Терминът вече успешно е завладял над половината свят и продължава нататък. Затова изглежда по-добре да се придържаме и ние към него.

И стигаме до следващата чуждица – контент райтинг.

Ако отчетем, че буквалният превод „писане на съдържание” се отнася не само до съдържанието онлайн, трябва да възприемем израза „писане на контент”. Той не звучи особено добре на български и пак ни вкарва в обяснения. Създаването на контент пък не е непременно писане. После трябва да признаем, че може би по-точният термин за същото действие е копирайтинг. Но той пък, макар че се превежда дословно „писане на текст”, е съотносим най-вече с писането за рекламни цели. То пък не е същото като писането за интернет или за маркетигови цели в интернет. И така объркването става още по-голямо.

Ето защо предлагам да изберем контент, контент маркетинг и контент райтинг, нищо че са чуждици. Ако не за друго, поне за да си спестим по-нататъшни терминологични уточнения, подобни на това. И да не обясняваме при всяко използване на преводните и алтернативните варианти какво се има предвид.

А именно – за краткост и за яснота.

И така: контент. Защо е толкова важен?

Представете си един сайт, в който няма нищо, никакъв контент. Хайде да му дадем поне име, оттук и URL адрес, макар че и името, и интернет адресът, и използваният софтуер – всичко това е контент. Та, избираме име и адрес. Може да е с една или повече думички или символи. Например, „Сайт без съдържание”. И после – нищо, ама съвсем нищо. Нито буква, нито цифра, нито картинка. Празно място. Какво бихте искали да покажете с такъв сайт? Може би идеята за празнота. И толкова.

Вие обаче искате да създадете свой образ в интернет. Да покажете себе си, вашата личност, вашите интереси, вашия бизнес, вашето творчество, каквото и да е, искате да представите нещо.

Ще тръгнете от идеята за нещото. И ще трябва да я облечете. Да я напълните със съдържание. С текст, с илюстрация, със звук, с видео. Колкото повече и по-добре пълните, толкова повече плътност ще добива вашата идея. Колкото по-висококачествен е контентът, който ще наливате в интернет, толкова по-ясен ще е виртуалният образ, който желаете да изградите.

Ако не сте си избистрили идеята, ще настъпи хаос и в нейното представяне онлайн, няма как.

Със слаба интерпретация на тема контент обаче сте в състояние да постигнете същия резултат – да съсипете представянето си, дори идеята да е напълно ясна.

Не всяко съдържание върши работа

Следователно, не ви трябва какъв да е контент, той няма да ви свърши работа. Трябва ви много добър контент.

А много добър ще е онзи контент, който:

  • Първо, ще привлече повече читатели. Повече посетители на сайта ви например, любопитни да видят какво има в него.
  • После ще ги направи по-постоянни. Ще ги предизвика да се връщат отново и отново към любопитното ви четиво.
  • Ще ги стимулира да бъдат по-активни. Да изказват мнение, да „лайкват”, да „шерват”, да коментират.
  • Ще ги обърне от посетители на сайта ви в осъзнати потребители на онлайн съдържанието, което им предлагате. Ще ги насърчи да се абонират за информационния ви бюлетин, да пожелаят да са в час с новостите за вас и бизнеса ви, да четат всяка ваша дума, ваше обяснение или съвет.
  • В крайта сметка ще ги накара да купуват вашите продукти, ако се занимавате с продажби. Не заради ярката реклама, с която сте успели да ги примамите. А заради доверието, което сте си спечелили и което прави връзката ви с клиента много по-трайна.

Затова този много добър контент го наричат още качествен, великолепен, страхотен и какъв ли не. Без да пестят суперлативи.

Ето защо той е толкова важен за вашия сайт, за вашите профили в социалните мрежи, за всичко, което искате хората да намерят за вас в интернет. Именно затова, ако държите да ви има в нета, всичко, което ви трябва, е онлайн съдържание. При това – много добро, работещо и полезно.

Видове контент

Всичко, което можете да публикувате в интернет, е контент.

Той бива различен в зависимост от изразните средства за неговото създаване – слово, визия, звук.

Текстът

все пак е основният вид съдържание.

Или поне – в повечето случаи. Най-често с думи обяснявате кой сте вие, за какво е сайтът ви и за какво се борите. В слово излагате идеите си във вашия блог. С текст под снимка, под графика или картинка пояснявате или допълвате илюстрацията.

Илюстрацията,

каквато и да е тя – фотография, рисунка, диаграма, инфографика, всяко изображение – също е контент.

Тя обогатява с визия и отваря вашия текст. Може да го направи много по-привлекателен. Може да предизвика интернет потребителя и да го заинтригува да прочете написаното, дори да не е имал такова намерение. Липсата на картинка понякога може да направи нечетим и най-увлекателния текст.

Аудиозаписът

е широко използван в интернет контент.

Тук залагате върху силата и изразителността на говоримия език. Въздействате и върху слуховите възприятия и памет, които при някои хора са много по-развити от зрителните например.

Видеозаписът

може да бъде особено атрактивен контент.

Може да добави визуална стойност към звуковия запис и така да засили още повече цялостния му ефект. Той има самостоятелно звучене дори без грам звук. Може да грабне вниманието от раз.

Има различни видове контент и в зависимост от неговото предназначение.

Той може да бъде информативен, образователен или пък развлекателен. Да генерира потребители или потенциални клиенти. Каквито и цели обаче да си поставяте с контента, основната му задача е да печели и да предизвиква доверието на вашата аудитория. Да й бъде полезен, да върши работа.

Какъв да бъде изборът?

Какъв контент да си харесаме за сайта, за социалните профили? С какво по-добре и по-бързо ще достигнем до потребителите? Кога кой вид да използваме? Вариантите са много и разнообразни.

Очевидно е, че в сайт като този залогът на контент райтъра ще е върху текста. С подходящи илюстрации, разбира се.

Уебдизайнерът ще се представи най-вече с визия. Фотографът ще ви предложи цяла галерия снимкови изображения. За представянето на артиста видеото е незаменимо.

За някои младежки публики, пък и не само за тях, акцентът може да падне върху използването на видеоигри. При обучителни формати е естествено да се пускат повече аудио и видео подкастове.

Специалистите по контент маркетинг често изтъкват предимствата на инфографиката за възприемане и убеждаване. На видеото, на оригиналната рисунка. На всичко, което може да разчупи стандарта и да се разпространи в интернет като зараза.

Със сигурност с развитието на виртуалното общуване ще се множат и възможните формати, и вариантите да се експериментира с контент. Най-вероятно ще се появят и нови, още неизпробвани комбинации между различните видове съдържание за показване в интернет. Единственият ограничител в тази безкрайност ще е творческият заряд на създателя на контента.

Ако имате колебания във вашия конкретен избор или се чувствате несигурни в областта на контента, можете да разчитате и на нашия контент консулт.

Не само уеб, ами и SEO съдържание

Съдържание е имало и ще има винаги. Но не всяко съдържание е уеб. Защото не всяко съдържание може да се види и приеме добре, когато се възпроизвежда от монитора на компютър, таблет или телефон.

Затова уебсъдържанието е по-специално.

Има си специфични изисквания.

А и не всяко уеб съдържание може бързо да стигне до тези, за които е създадено. Тоест – да се „чете” правилно и да се придвижва напред от търсещите машини в нета. Или другояче казано: да е SEO контент, оптимизиран за търсещи машини.

Ако имате бизнес и искате той да върви добре... И ако имате сайт и искате той да е прозорец към вашия бизнес... Или направо врата... И ако искате не само сайтът ви, а и въобще интернет да работи за вас и за вашия бизнес...

В този случай ви е необходим не само завладяващ, а и

добре оптимизиран контент.

На какво онлайн съдържание и каква комбинация ще се спрете? Какъв стил ще изберете за вашите страници? Как ще ги направите по-приветливи за читателя, така че той бързо да поеме и преглътне информацията? Как ще накарате сайта си да работи за вас и за вашия бизнес? Колко дълги да са текстовете и какво да пише под илюстрациите? По кои ключови думи ще ви открият вашите потребители и къде да ги поставите, за да се срещнете с тях? Как да насочите в една мишена предимствата на контент, уеб дизайн и SEO?

Ще трябва да потърсите добър контент консултант за отговор на тези и на много други въпроси, за да намерите вярната за вас писта. И не забравяйте, че Maya Content също може да ви помогне със своите контент услуги.

Да се върнем на текста

От всички видове контент в този сайт Maya Content ви предлага „само” единия – текстовия.

Не само защото словото е било, е и ще бъде основно изразно средство. Не и защото звукът, снимката, рисунката или видеото нямат и самостоятелна сила на въздействие. Дори не и защото „В началото бе словото”.

А защото словото има свойството да събира в едно многото средства на човешкия изказ. Да обобщава и да поставя точните препинателни знаци.

В слово задаваме търсенията си и в слово обличаме откритията.

То е нашият общ човешки знаменател и общ човешки изразител. И е логично, когато става дума за контент, да тръгнем от словото. И да не можем да се лишим от него.

То е неизбежно не само когато създаваме текст за страница на сайт, пресинформация, електронна книга или блогпост.

Графиката си е графика, но само с думи ще я превърнем в толкова ефективната за потребителя инфографика. Значи е особено важно точно какви ще са думичките. Те са също толкова съществени и за видео или аудио записа, на които разчитаме в нашия контент маркетинг.

Словото е в състояние да подкрепи и засили дори най-безмълвните творчески изразни средства. А Maya Content може да подкрепи вас и вашето онлайн присъствие с подходящ за целта контент райтинг.

Та на въпроса – защо точно контент

Ето още веднъж някои от възможните отговори:

  • Контентът е незаобиколим за всяко онлайн представяне.
  • Изразява мисълта, идеите.
  • Внася яснота и ред.
  • Чертае пътища към целите.
  • Създава образи, разказва истории.
  • Оставя следа – черно на бяло.
  • Той е едно уникално предизвикателство.

Илюстрация

Снимка: Pixabay